Odkud pochází tradice vánočního stromečku?

Odkud pochází tradice vánočního stromečku?

Bez vánočního stromečku si dnes Vánoce nedokážeme představit nejen doma, ale také na veřejnosti, v obchodních výlohách, hotelech, nemocnicích a podobně. Jaký je ale původ tohoto zvyku? Proč ho každý rok s takovou pečlivostí a láskou zdobíme na tak krátký čas?

Legenda o jehličnanu

Podle jedné legendy vděčíme vzniku tradice vánočního stromečku opatu Kolumbánovi z Luxeuilu a Bobba, který žil v Irsku v 6. století.  Byl misionářem a jeho činnost jej zavedla do Bretaně a Burgundska, kde v té době obyvatelstvo bylo pohanské. Kolumbán, aby jim přiblížil svátek narození Krista, ozdobil v ten den zápalenými pochodněmi do tvaru kříže starobylý jehličnan, který byl pohany uctíván o každém zimním slunovratu. Oheň přilákal mnoho lidí a Kolumbán k nim pronesl kázání o narození Ježíška. To je jedna z verzí, jak vznikl krásný zvyk zdobení vánočního stromečku.

První český stromeček

První vánoční stromeček v česku se objevil až v roce 1812, postavil jej pro své přátele ředitel Stavovského divadla Jan Karel Leibich. Do českých rodin se však tento vánoční zvyk dostal až o další desítky let později. Stromeček se tehdy zdobil papírovými ozdobamiovocem perníčky. Stromeček se stal samozřejmostí teprve až v první polovině 20. století. Z přírodních ozdob se stávaly ozdoby skleněné, později z umělé hmoty a elektrické.

Dnes už je stromeček neodmyslitelnou součástí Vánoc. Vyberte si z naší široké nabídky umělých stromečků, a vytvořte si doma s borovicíjedlí nebo smrkem, pravou sváteční atmosféru!