Kdy začít péct cukroví, aby na Štědrý den bylo nejchutnější? Každý druh má svůj čas. Jednotlivé druhy pečiva připravujeme postupně, aby všechny byly právě kolem Štědrého dne výtečné. První přípravy začínají asi tři neděle před Štědrým dnem. Začínáme perníčky, vanilkovými rohlíčky, medvědími tlapkami a cukrovím z kokosu. O týden později pečeme linecké cukroví jak ze světlého tak z tmavého těsta, které nevyžaduje tak dlouhou dobu na rozležení. Týden před Vánoci připravujeme marokánky, nepečené cukroví, vyrábíme polevy a náplně, a cukroví z bílkových těst. Den před Štědrým dnem pak pečeme vánočky a na Štědrý den jablečný závin.
Jednoduché a rychlé čokoládové dekorace
Škrabkou na brambory můžeme z čokolády vytvořit hobliny. Chceme-li mít hobliny větší, čokoládu rozpustíme, necháme ji ztuhnout na hladké desce a shora pak škrabkou seškrabujeme hobliny.
Jinou dekoraci získáme, když rozpuštěnou čokoládu necháme stéci na pečicí papír a tvoříme z ní různé tvary, například spirály. Vrstva čokolády nesmí být příliš silná. Papír pak na 15 minut vložíme do mrazáku. Výslednou ztuhlou dekorací pak můžeme ozdobit dort nebo zmrzlinový pohár.
Ani drobek nazmar
Zužitkovat můžeme i kousky pečiva, které nám zbyly. Vysypeme je do mixéru, přidáme marmeládu, šlehačku, rum či jiný destilát (čím více, tím bude hmota šťavnatější), dobře rozmixujeme, vytvarujeme malé kuličky, nabodneme je na párátka, namáčíme je v čokoládové polevě a vkládáme do papírových košíčků.
Ozdobení stromečku
Cukrovím se kdysi zdobily i vánoční stromečky. Laskominy jako perníčky pak měly děti velmi v oblibě. Dnes se dají sehnat čokoládové vánoční ozdoby, jako jsou sněhové vločky, zvonečky, mašličky či penízky. Na stromeček ale můžeme pověsit také svoje cukroví, můžete například nechat děti nazdobit perníčky a poté je pověsit na vánoční stromeček. Cukrovinky nejlépe vypadají na hustých borovicích, ale také úzkých jedliček.